Vláknina – aj toto by ste o nej mali vedieť!

Vláknina v potravinách

Máte vôbec predstavu, koľko vlákniny za deň zjete? Viete vôbec prečo je pre naše telo taká dôležitá? A v ktorých potravinách a v akom množstve ju nájdete?

O vláknine v skratke

Vláknina je pre naše telo minimálne tak dôležitá ako vitamíny a minerály. Denne by sme mali zjesť až 25 gramov vlákniny. Keďže nie je „ohrozeným druhom“, resp. nachádza sa v množstve potravín, pri troche snahy jej dokážete prijať dostatok.

Poznáme 2 druhy vlákniny. Rozdeľujeme ju na vlákninu rozpustnú a nerozpustnú. Oba tieto druhy potrebujeme, aby naše zdravie mohlo dobre fungovať. Vláknina okrem iného napomáha štiepiť iné zložky potravy (aj tuky). Najdôležitejšie je však to, že „čistí“ tráviaci trakt, podporuje správne vylučovanie, zabezpečuje správnu konzistenciu stolice a v neposlednom rade odvádza odpadové látky z tela.

„Pokiaľ dlhodobo nepríjmate dostatok vlákniny, nečudujte sa, že Vaše telo nefunguje správne“

Akú funkciu majú 2 základné druhy vlákniny?

Rozpustná vláknina nazývaná aj mäkká sa dokáže v našom tele rozpustiť (črevné baktérie ju dokážu rozložiť). Podporuje najmä funkciu čriev. Na ešte lepšie využitie je potrebný dostatočný pitný režim.

Nerozpustná vláknina je označovaná aj ako hrubá vláknina. V tele nedokáže rozpustiť a podporuje okrem iného správne vyprázdňovanie a taktiež pomáha pri „detoxikácii“. Nachádza sa najmä v šupke ovocia a zeleniny, ale i v strukovinách a semenách. Navyše podporuje aj pocit zasýtenia a nepriamo znižuje glykemický index stravy.

„Doporučená denná dávka vlákniny by je 20-25 gramov – dajte si záležať

Bežné potraviny s vysokým obsahom vlákniny

Strukoviny – sú vďačnými potravinami. Či už hrach, fazuľa, cícer alebo šošovica okrem toho, že sú výborným zdrojom živín a bielkovín, obsahujú priemerne 10g vlákniny na 100 g.

Orechy – super potravina. Okrem obsahu zdravých tukov, vitamínov a minerálov obsahujú aj veľa vlákniny. V závislosti od druhu je to od 8 do 14 gramov vlákniny na 100g. V tomto smere sú najhodnotnejšie lieskové orechy. Pozor však na to, že orechy sú veľmi kalorické, takže pri chudnutí s mierou

Ovsené vločky – to je asi to prvé, čo väčšinu z vás napadne, ak si máte predstaviť potravinu, ktorá má veľa vlákniny. A máte pravdu, ovsené vločky obsahujú 10 g vlákniny na 100 g.

Pšeničné/ovsené otruby – úplnou topkou na obsah vlákniny sú otruby. Nie je to síce klasická potravina, resp. populárna potravina, ale čo sa obsahu vlákniny týka, tak stojí zato. Otruby obsahujú až 42 g vlákniny na 100 g.

Vláknina v potravinách

Obsah vlákniny v ovocí – 100 g

Acai berry 2,3 g Jahody 2 g
Banán 3 g Maliny 6,9 g
Citrón 6 g Pomaranč 3,5 g
Jablko 2,5 g Ringloty 1,8 g

Obsah vlákniny v zelenine – 100 g

Artičoky 6,2 g Karfiol 3,7 g
Baklažán 2,8 g Paprika 3,6 g
Brokolica 3,4 g Paradajka 1,6 g
Cvikla 3,2 g Tekvica 1,9 g

Obsah vlákniny v orechoch, semienkach a obilninách – 100 g

Bulgur 4,8 g Chia semienka 24 g
Celozrnný chlieb 10,2 g Mandle 11,5 g
Cirok 7 g Sója 6,3 g
Goji semienka 6,5 g Vlašské orechy 7 g

Vláknina vo forme doplnkov výživy – áno, či nie?

Jednoduchá otázka, jednoduchá odpoveď. Ak dlhodobo (nie pár dní) dokážete v strave príjmať dostatok vlákniny, tak doplnky nie sú potrebné.

Pokiaľ však nie, tak doplnky výživy sú na doplnenie vlákniny vhodné. Len pozor na kvalitu. Doplnky výživy Herbalife sú dobrá voľba. Podporte svoj denný príiem vlákniny a napomôžte Vášmu telu lepšie fungovať

Multivlákninový Nápoj Herbalife

Vyskúšajte Multivlákninový nápoj 

Ovseno jablčný vlákninový nápoj je doplnok stravy so 6 zdrojmi vláknin na podporu nielen trávenia. Až 5 gramov vlákniny v jednej porcii. Pripravte si ho vo vode alebo pridajte do obľúbeného výživného nápoja Formula 1 …. “Viac si prečítajte tu”

 

Ak by ste ocenili pomoc pri zmene Vášho životného štýlu na lepší a zdravší, prípadne chcete správnym a udržateľným  spôsobom schudnúť, kľudne sa na nás obráťte.

Adam a Alenka

Verzia stránky Klasická | Mobilná

Výsledky / Príjmy nie sú zaručené - Sú u každého individuálne.